Lupénka a různé druhy ekzémů patří mezi chronické autoimunitní choroby, které nejsou nakažlivé. Na povrchu kůže se tvoří ložiska pokrytá šupinami, které svědí. Vlohy k lupénce a ekzémům jsou dané geneticky, ale vlastní projev se může nebo nemusí projevit, vše závisí na imunitním systému. Onemocnění kůže vykazují sezónní výkyvy. S příchodem chladnějšího počasí na podzim se začínají zhoršovat, nosíme více vrstev neprodyšného oblečení, venku trávíme méně času, dny se zkracují a tím pádem nepřijímáme tolik slunečních paprsků. Druhé zhoršení nastává na jaře, kdy jsme vitamínově vyčerpání.

Krásné děvče

Přístup k léčbě závisí na velikosti obtíží. Od místní léčby se přistupuje ke světloléčbě a dalším metodám. V akutní fázi jsou neúčinnější kortikoidy. V rámci tohoto onemocnění může dojít k postižení kloubů.
Vymačkávání krému z tuby

Jak pečovat o svou kůži během zimy?

  1. Vyvarujte se dlouhým a horkým sprchám

Během sprchování horkou vodou se kůže vysušuje, protože se odstraňují přirozený kožní maz. Omezte sprchování na pár minut denně a používejte pouze teplou vodu. Při vysoušení kůži neodírejte ručníkem a zbytečně ji nedrážděte.

  1. Před spaním se natřete krémem

Po sprše by mělo vždy následovat důkladné promazání hutným krémem nebo mastí, čím obyčejnější použijete, tím lépe.

  1. Nestresujte se

Stres je důležitým vyvolávacím faktorem pro celou řadu chronických onemocnění. Bezstresový život je nejlepší prevencí všech chorob.

  1. Nedostatek slunce vykompenzujte fototerapií

S nedostatkem denního světla souvisí špatná nálada, deprese, nedostatek energie. Fototerapie je účinná nejen ve zlepšení psychiky, ale dokáže i zmírnit kožní záněty.

  1. Zkuste alternativní metody léčby

Alternativní metody nejsou lékařsky potvrzené, proto je z hlediska lékařské péče nelze doporučit, nicméně není od věci je vyzkoušet. Vyzkoušet můžete různé bylinky, ať už vnitřně nebo ve formě masti, dále se doporučuje pobyt u moře nebo krátkodobý pobyt v mrazicích komorách.